Volejbalová cvičení XI. - útok 1
V dalším díle volejbalových cvičení se konečně dostáváme k nejoblíbenější herní činnosti: útoku. Opět si představíme několik vybraných cvičení zaměřených na útočný úder. V tomto díle se nebudeme zabírat technikou útočného úderu, ale zaměříme se na cvičení, která vnímají útok komplexní pohybový vzor, jehož vrcholem je herní činnost.
15 x v řadě
Počet hráčů: libovolný – celé družstvo
Popis: Trenér dává lehký servis nebo lobuje do libera, které přihrává. Nahrávač volí libovolnou nahrávku, hráči se stále střídají. Cílem je realizovat 15 útoků v řadě bez chyby (za chybu považujeme i situaci, po které nelze útočit: chyba na přihrávce nebo na nahrávce, stejně tak i útok, který se dotkne pásky). V případě chyby se počítá od začátku.
Varianty:
- měníme počet útoků
- za chybu považujeme i ulívku
- zadáme útoky, např. pouze ze zóny IV a I atd.
- určíme přesné pořadí útoků, např.: střelba do zóny IV, rychlík, vysoká nahrávka do zóny II atd.
Útok na vyznačenou zónu
Počet hráčů: 5
Popis: Určíme 3 útočící hráče, kteří musí útokem zasáhnout určenou zónu (např. žíněnku nebo páskou nalepený obdélník). Hráči se pravidelně střídají, každý má 3 pokusy. Dle výkonnostní úrovně hráčů určíme, jaký počet zásahů musí hráč splnit (např. 8 z 9). V případě splnění / nesplnění dáváme odměny nebo tresty. Cvičení lze také pojmout jako soutěž dvou družstev, kdo získá více bodů z 9 útoků.
Varianty:
- měníme zóny (území), do kterého hráči útočí
- měníme druh útok
5 x tvrdý útok za sebou
Počet hráčů: 5 a více
Popis: Hráč útočí v rychlém tempu 5 x za sebou do určené zóny. Dle fyzické kondice a účelu tréninku opakujeme ve 4 – 7 sériích. Postupně přidáváme vybírajícího hráče a blokujícího hráče, měníme zónu odkud se útočí a zónu, kam se útočí.
5 x útok z různých druhů nahrávek
Počet hráčů: 2 a více
Popis: Trenér rozehrává na nahrávače, který cíleně vytváří útočníkovi různé pozice pro útok: krátkou nahrávku, přetaženou nahrávku, daleko od sítě atd., současně trenér upravuje situaci rozehraným balónem: ze sítě / z pole, blízko nebo naopak daleko od útočníka atd. Útočník tak musí neustále reagovat a vyhodnocovat nastalou situaci. Po pěti útocích se hráči střídají.
Varianty:
- Útočícího hráče můžeme úkolovat, např. že nesmí udělat chybu, musí zvolit technický úder, útočit do konkrétní zóny atd. Mějme však na paměti, že každým „zadáním“ snímáme z hráče proces rozhodování.
- Proti útočníkovi postavíme obranu: máme na výběr od jednoho hráče, ať už přední či zadní řady, až po kompletní šestici.
1 proti 1 ve vymezeném území
Počet hráčů: 4 a více
Popis: Útočící hráč si přihrává lehký balón od trenéra a po nahrávce útočí do vymezeného území, které brání polař. Útočník získává bod, pokud míč spadne do vymezeného území nebo bránící hráč balón vybere tak, že by rozehra nemohla pokračovat. V ostatních případech získává bod polař. Hrajeme do 5 bodů.
Cvičení můžeme provádět z obou dvou stran. Zatížení volíme počtem útočících hráčů a frekvencí rozehraných balónů. Velikostí vymezeného území určujeme obtížnost pro útočníka. Postupně měníme zóny útoku i obrany. Principem cvičení je souboj jeden proti jednomu!
Autoři: Mgr. Ondřej Marek, Ing. Ondřej Foltýn